Ta piosenka jest za pieniądze Unii Europejskiej

Europejski Kongres Kultury. Stężenie hipsterów niezmierne w tym miejscu. Taras widokowy.

I wcale nie mam zamiaru się czepiać imprezy czy organizatorów, jak Adam Poprawa. Zresztą jakieś specjalnie uciążliwości organizacyjne mnie nie dotknęły (może dlatego, że wejściówki zamówiłam po prostu przez Internet – ale do tego lepiej się chyba Adamowi nie przyznawać).

Zamiast tego chciałam powyzłośliwiać się trochę na temat ogólnej atmosfery. Otóż – banda znajomych prawie-hipsterów stawiła się karnie w piątkowy wieczór przed Halą Stulecia, żeby wysłuchać koncertu reklamowanego jako “Krzysztof Penderecki & Jonny Greenwood”. Jasne, możecie teraz mówić, że od początku wiedzieliście, że rola Greenwooda w tym wydarzeniu zakończyła się na skomponowaniu muzyki, i że to wcale nie on był głównym magnesem przyciągającym was na ten koncert. Okrutna prawda jest jednak taka, że w gruncie rzeczy każdy z nas, słysząc zapowiedź “Krzysztof Penderecki & Jonny Greenwood”, wyobrażał sobie, że po scenie będzie biegał Greenwood z gitarą, napierdalając jakieś kawałki w klimacie wczesnego Radiohead, w tle mając kierowaną przez Pendereckiego orkiestrę. Czy coś w tym guście. Muszę mówić, jak to się skończyło?

Początek był niezły. Przed Halą dostrzegliśmy – przy ogonku przed wejściem dla mediów – zarośniętego jak nieboskie stworzenie Artura Rojka, co znacznie nas uspokoiło. Jak wiadomo – a przynajmniej wiadomo bywalcom Offu – jest Artur, jest impreza. Wyobraźcie więc sobie, jakie było nasze rozczarowanie, kiedy mniej więcej w połowie koncertu, i to w momencie, kiedy akurat orkiestrą dyrygował sam mistrz Penderecki, zauważyliśmy Rojka opuszczającego salę. Z drugiej strony, sami mieliśmy na to ochotę. Nie mieliśmy jednak odwagi. Poza tym ta hipsterska część nas wciąż uparcie czekała na pojawienie się ulubionego Greenwooda. I doczekała się, nie powiem. Po półtorej godzinie pojawił się – razem z Pendereckim i drugim występującym tego wieczoru dyrygentem – grzecznie ukłonił się publiczności, przyjął kwiaty od organizatorów i… wyszedł.

Tego było trochę za dużo nawet dla rasowego hipstera. To był raczej materiał dla Baszki Marcinik do jej programu “bardzo kulturalnego”, nadawanego w niedzielę o czternastej, czyli wtedy, kiedy zazwyczaj ludzie w kuchni obierają ziemniaki na obiad i byliby wdzięczni za nienadużywanie przez wyżej wymienioną i jej gości słów takich jak “dyskurs”, “paradygmat”, “ponowoczesny” i koniecznie coś po francusku. Nie są to bowiem słowa, które sprzyjają trawieniu. Ale pora na mój diss na Trójkę jeszcze nadejdzie.

Tymczasem wróćmy do piątkowego wieczoru. Nieco rozczarowane towarzystwo postanowiło dla odmiany zaznać rozrywki dla mas i obejrzeć fireshow na Wyspie Słodowej. Niestety, kiedy już przebiliśmy się przez zapchane miasto na Wyspę, fajerwerki tak jakby się skończyły. A w każdym razie były mało spektakularne jak na pokaz, dla przygotowania którego zamknięto Wyspę Słodową na tydzień. Zresztą trochę trudno jest podziwiać nawet najlepsze widowisko, kiedy kolega obok nie przestaje rzucać uwag w stylu: “No, a teraz będą zielone” albo “Wszystkie psy w tym mieście dostały już zawału” i “Chodźmy lepiej na ten pokaz mody”.

Powiem jeszcze, że ostatecznie zwyciężyło to, co w nas mieszczańskie. Poszliśmy coś zjeść. Fajerwerki dosyć nam się podobały.

2 thoughts on “Ta piosenka jest za pieniądze Unii Europejskiej

  1. Oho, autorka znowu poczuła duchową więź z Hłaską, Rudnickim, a może nawet Peją tudzież innymi przedstawicielami “ulicy”. W związku z tym nie pisze “zagrać”, “wykonać”, “rzępolić”, “zaprezentować”. Nie. Musi być “napierdalać”. Aby wszyscy zobaczyli, jaka jestem buntownicza i niegrzeczna. Czy to nie ukryta tęsknota za kreacją, hipsterstwem? 😉

    Ale tak poza tym, tekst jak zwykle spoko.

    1. Osobiście jestem zdania, że autorka bliska jest jedynej i słusznej drogi do prozy szczerej i emocjonalnie nacechowanej, ale by do tego ideału się zbliżyć, słowu “napierdalać” za sąsiadów należy przystawić “wpierdolić”, “kurewsko” i koniecznie ze trzy razy napisać o sążnej pochędóżce. Tak. Jestem dumny z tego, co widzę. Język powinien być plugawy. Z językiem jest bowiem tak jak z seksem, jeśli jest brudny to znaczy, że jest dobrze wykonany. Czy jakoś tak, nie pamiętam już, czyje to jest i skąd to pochodzi, ale zawiera się w tym pewien optymizm i uczciwość wobec rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *